Fura egy szak ez a földrajz... Én már majdnem egy éve járok rá - minorosként -, de úgy érzem ez sosem lesz igazán az én világom. Nagyon különbözik az általam megszokott bölcsész légkörtől. Az az igazság, hogy ez az egész több sebből vérzik.
Ezen a szakon ill. karon azt tapasztaltam, hogy egyfajta tömegképzés folyik. Ez nem is meglepő, mert a médiából is egyre csak azt hallani, hogy a természettudományos szakok vannak előnyben részesítve (nagyobb keretlétszám, alacsonyabb ponthatárok), mivel a piacon állítólag ezeket keresik jobban. Ez még rendben is lenne, csakhogy ezek a manuális intézkedések előre nem látott következményekkel járnak: hülyéket képeznek és sokat. Ezen a szakon az előadások mellett a gyakorlatok dominálnak, amiket jóval kisebb létszámban tartanak mint egy előadás, de így is vagyunk egy órán kb. 40-en. Ez szerintem sok és össze sem lehet hasonlítani a BTK-s szemináriumokkal... Hírül sem ad olyan képzést mint például egy történelem szak.
Van egy anekdota, miszerint a MOL, amely elég súlyos pénzekkel támogatja a geológus képzést itt Szegeden, igen csak meglepődött az első frissen nála kezdő munkaerőn, mivel nem igen értettek a szakmájukhoz. A MOL persze nem hülye és gyorsan szólt a tanszékvezetőnek, hogy egy kis minőséget várnának el a pénzükért és ha azt nem kapják meg, akkor volt pénz, nincs pénz. Így hát azóta igencsak meg kell szenvedni a földtan vizsgán (amit én is tapasztaltam) és sokan el is véreznek. Nem győzik kihasználni a pótvizsgákat.
A másik, amit bizonyos embereknél észrevettem az a messianizmus. Egy félévig volt például földtanom, ahol a tanár igen csak felmagasztalta a geológusokat, a földrajzosokat meg lenézte. Állította, hogy nem olyan soká majd a geológusok olyan dolgokat fognak kitalálni - például a légszennyezéssel kapcsolatban -, ami megmenti a Földet, meg még egy csomó dolgot, ami miatt hű de jó lesz nekünk. Én azért ezt nem így gondolom. Erőlködhetnek itt a geológusok, de előbb az emberiségnek kéne egy teljes szemléletet váltania. Amíg ez nem lesz meg, addig szerintem itt maximum csak toldani-foldani lehet a rendszert. Enélkül viszont határos időn belül összeomlik.
Nagyon kellemetlennek érzem továbbá, hogy nagy ívben leszarják a minorosokat. Ugyanaz a bánásmód. A legtöbb órán úgy veszik, hogy oda csak főszakosok járnak. Azon sem lepődnék meg, ha néhányan még a minorról, mint fogalomról se hallottak volna ott. Én nem tudom hogy van ez, de töri szakon mintha más lenne az eljárás. Makk Feri például plusz pontot írat rá a minorosok vizsgájára...
Végül azt is meg kell említenem, hogy szerintem sok olyan embert vesznek fel manapság az egyetemre - pont a fentebb említett intézkedések miatt -, akik valójában nem oda valók. És a TTK-n van szerintem ilyenekből a legtöbb. Sajnos. Pedig pont ezt a kart tekintik szűken véve az igazi tudomány fellegvárának. Hmm... Biztos így van ez?
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
hóember 2010.04.03. 15:11:48
Sok a hülye valóban, de meg lehet nézni a ponthatárokat, keretszámokat. Ha történész szakra is 230 ponttól fel lehetne venni kb 200 embert akkor ugyan ezt tapasztalnád.
Messianizmus se hiszem, hogy másképp működne...btk-n minden tanár szép szerényen áll, hozzá az imádott tárgyához? nemár..
Mögé kell nézni a dolgoknak és nem felvenni ezt a lenézős bölcsészkedést.
meg mi az a minoros?
üdv, egy műszakis(nem műszaki imádó) exosztálytársad ;)
EdemLegend · http://adamsmind.blog.hu/ 2010.04.03. 15:47:04
Először is nem kimondottan az SZTE eme karára mondtam, hogy a tudomány fellegvára, hanem úgy általában véve a természettudományi karokra.
A minor szak az tulajdonképpen magyarul egy másodlagos szakot jelent, amit csökkentett módban tanul az ember és nekem az most a földrajz. Tehát nem kívülről mondom, amit mondok, mert benne élek (de valóban bölcsésznek tartom magam). :)
Nyilván a BTK-n is vannak olyanok (pl. töri szakon vagy magyaron), akik természetesen jobban preferálják a tantárgyukat, de kimondottan ilyen megváltó hozzáállást én nem tapasztaltam. Egy kicsit mindegyik tanárban megvan persze az az érzés, hogy az ő tudománya képes komplexen látni a világot. Ez tény. De én, amit földtan órán tapasztaltam, azt kicsit soknak tartom.
Mindennek ellenére visszautasítom a vádat, én nem nézem le őket. Senkit se. Tisztában vagyok vele, hogy szükség van a munkájukra, csak nem ártana jobban megtanulni/végezni. Ezt bizonyítják a jegyeik és a tanulmányi ösztöndíj határaik is (na meg a MOL-os ügy).
Üdv, egy bölcsész exosztálytársad :D
A Vár Fehér Asszonya 2010.04.03. 22:09:12
Egyetértve hóember véleményével én sem tartom ezt a kart - főleg nem ezt a szakot - a "tudomány fellegvárának", ezért még döbbenetesebb a fent említett magatartás.
Amikor ezt jelöltem meg minornak, úgy gondoltam, minden szakon emberek vannak, meg lehet ezt is tanulni. A tömegképzésből fakadó baszogatással nem számoltam ugyebár...
Az én hőn szeretett magyar szakom (ami természetesen a tudományok non plus ultrája számomra) szintén tömegeket képez a műveletlen idiótákból, akik - többségük tanárként - még egy minimális helyesírási szintet sem fognak megütni, hogy olvasottságukról ne is beszéljek.
Úgy gondolom, alapvető problémák vannak az egész egyetemi rendszerrel, hiszen - kis túlzással - a magyar szakot is el lehet úgy végezni, hogy egy kötelezőt sem olvasunk el, de a földrajzot nem lehet úgy elvégezni, hogy ne tudjuk, hol van Iborfia a maga 12 lakosával. :)
Anikó
hóember 2010.04.03. 22:48:54
Abban talán megegyezhetünk, hogy a történelem alkotta meséket és gondolatokat könnyebb emberközelbe hozni mint a természettudományokban előforduló sokszor megfoghatatlan dolgokat. Így nehezebb is jó szakembereket képezni.
EdemLegend · http://adamsmind.blog.hu/ 2010.04.04. 11:13:34
@hóember: Igen, azt hiszem ebben kiegyezhetünk. :) A humán tantárgyak valóban humánusabbak mint a többi.
P.Gáspár 2010.04.12. 01:22:39
Az persze igaz, hogy vannak minorosbarát szakok (e.g. történelem), ahol tudnak a jelenlétükről és segítik is őket. Meg vannak extrém esetek is, ugye.
Üdv G
EdemLegend · http://adamsmind.blog.hu/ 2010.04.12. 21:09:29
Nem tudom hogy van ez, de már megint egyet értek veled. Valóban, jobban belegondolva nyilván hatással van a teljesítményre az is, hogy két szakot végez az illető. Más szakokon nem tudom miként megy, de itt törin tuti, hogy jobban figyelembe veszik a minorosokat. És nem bánnám ha ez a jószokás átterjedne máshova is...